رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور ارومیه

هدف از ایجاد این وبلاگ کمک به دانشجویان رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور واحد ارومیه می باشد .اینجانب خود از دانشجویان علوم سیاسی واحد ارومیه می باشم .این محلی است برای پرداختن به اندیشه های مطرح سیاسی ،اجتماعی، فرهنگی وعلمی و … در جوامع اسلامی بخصوص در ایران عزیزمان می باشد، که صد البته من مدعی حق انحصاری در ابراز این نقطه نظرات نبوده و نیستم، و به آرای اساتید فن و دانشجویان هم رشته ای خودم و بازدید کنندگان محترم (در صورت رعایت اصل احترام متقابل) ارج نهاده و برای آن احترام قائل هستم،

آشنایی با دیوان بین‌المللی کیفری (ICC)
نویسنده : حبیب - ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱٠
 

آشنایی با دیوان بین‌المللی کیفری (ICC)

آشنایی با دیوان بین‌المللی کیفری (ICC)

دیوان بین‌المللی کیفری (The International Criminal Court) یا ICC ، اولین دادگاه دائمی بین‌المللی است که به منظور رسیدگی به جنایات بین‌المللی تشکیل شده است.

more  وب سایت رسمی: ICC

اساسنامه این دیوان 17 ژوئن سال 1998 به تأیید نمایندگان 120 کشور در شهر رم رسید و پس از تصویب 60 کشور از اول جولای سال 2002 لازم‌الاجرا شد.

حدود 100 کشور عضو اساسنامه دیوان هستند و 139 کشور اساسنامه را امضاء کرده‌اند. مقر این دادگاه دائمی بین‌المللی در شهر لاهه قرار دارد.

دیوان بین‌المللی کیفری را نباید با دیوان بین‌المللی دادگستریاشتباه گرفت. دیوان بین‌المللی دادگستری در مجموعه سازمان ملل قرار دارد و به شکایت دولتی علیه دولتی دیگر رسیدگی می‌کند، در حالی که دیوان بین‌المللی کیفری اشخاص حقیقی را محاکمه می‌کند.

دیوان بین‌المللی کیفری دارای چهار رکن است: ریاست، دادستانی، شعب دادرسی و دبیرخانه.

قضات دیوان ۱۸ نفر هستند و در رشته حقوق بین‌الملل یا حقوق کیفری تخصص دارند. رسیدگی در دو مرحله بدوی و تجدیدنظر صورت می‌گیرد.

قضات دیوان بین‌المللی کیفری در سال 2009  سانگ هیون سونگ قاضی اهل کره جنوبی را به ریاست این دیوان انتخاب کردند.